Main menu

Pokud „běžný občan“ zahlédne slovo „Box“ nebo „Boxing“ obvykle ho asociuje s představou dvou borců, kteří pobíhají s boxerskými rukavicemi po ringu a mlátí se do hlavy. „To není nic pro mě!“, řekne si „běžný občan“ (nebo občanka) a s pocitem nadřazenosti nad těmito primitivy mlátícími se do hlavy (to si samozřejmě říká jen v duchu pro sebe), začne hledat něco víc duchovního, něco co bude lépe odpovídat jeho (její) intelektuální výši a duchovnímu rozměru. A tak hledá na internetu a ne zřídkakdy narazí na Taijiquan nebo spíš na „Tajči“. „Aha! Tajči!“, běžnému občanovi se okamžitě vybaví představa „moudře“ vypadajícího Číňana v hedvábném pyžamu vlnícímu se před starobylou čínskou budovou (jistě duchovní místo). Postava jako kdyby plula ve vzduchu, kolem ní září duhová aura, ozývá se duchovní hudba a běžný občan si v duchu říká „To je ono!“.

Trocha toho hledání na internetu a občan se dozví, že „Tajči“ je skvělé zdravotní cvičení, je to ale také meditace, práce s „energií“ (ať už je to co chce), je to spojené s taoismem (to si také rychle dohledá) a když ho bude cvičit, bude žít šťastným a bezstarostným životem. „Tajči“ je prostě úžasné. Občan nemůže být nadšenější a tak rychle shání nějaký kurz, kde by se rychle „Tajči“ naučil. A tak zavítá i na naše stránky (www.tchaj-ti.cz) a vidí „Taiji Boxing“ a nevěří svým očím. „Je to Taiji nebo Box?“ ptá se sám sebe. „Proč jsou na obrázku lidé s boxerskými rukavicemi a ne Číňan v pyžamu?“ ptá se dál a začíná se mračit. Cítí pohoršení a snad i zradu. To přece není to „Tajči“ z jeho představy!

 

Než se ale začneme zabývat tím co je a co není Taiji Boxing (Taijiquan), je třeba říct, že představa běžného občana o tom co je box, je dost vzdálená skutečnosti. Box (a máme tím na mysli „západní“ verzi) je krásná, komplexní úpolová disciplína s bohatou historií a tradicí, která toho má spoustu co nabídnout všem zájemcům bez rozdílu pohlaví či věku. A teď zpět k Taiji Boxing.

Taiji Boxing je jeden z možných překladů (a v tomto případě záměrně provokativní) čínského Taijiquan (ano, „Tajči“ není „Tajči“ ale Taijiquan neboli v české transkripci Čínštiny tchaj-ťi čchüan). „Quan“ se v Čínštině používá v názvech různých stylů bojových umění. Je možné ho přeložit jako pěst, box nebo boxing, obecně ale vyjadřuje, že daný název je název určitého systému boje (který nemusí obsahovat pouze úderové, ale i zápasnické techniky atd.). Stejně tak je tomu i v případě Taijiquan – bojového umění Taiji.

Je tedy Taijiquan to samé co „západní“ box? Ano i ne. Ano, Taijiquan je bojové umění, které zahrnuje úderové techniky – přímé údery, háky, zvedáky, „kladivové“ údery, údery předloktím, loktem atd. Při jejich tréninku používáme stejně jako v boxu, kickboxu nebo thajském boxu moderní tréninkové pomůcky – úderové bloky (lapy), boxerské nebo MMA rukavice, chrániče hlavy, hrudi, holení atd. Nedělá to však z taijiquan box nebo kickbox, jen to ukazuje, že trénink bojových umění obsahuje trénink základních dovedností, bez kterých se žádný efektivní bojový systém neobejde. Přímý úder je přímý úder, hák je hák a je jedno jestli cvičíme box nebo taijiquan.

Zároveň však v taijiquan najdeme řadu tréninkových metod, které jsou pro taijiquan charakteristické a odlišují ho od ostatních bojových umění. Typickým příkladem je trénink tuishou, který představuje rozsáhlý systém drilů, zaměřený na rozvoj specifických dovedností (gong) nebo trénink bojového neigong. Rozdíly najdeme i v taktice a strategii boje. To vše činní z taijiquan zajímavý systém práce, který (stejně jako řada dalších čínských bojových umění) je nejen efektivním bojovým uměním, ale má pozitivní vliv na zdraví a dobrou fyzickou i psychickou kondici člověka.

Co vám tedy kurz Taiji Boxing nabídne? Jednoduše řečeno, nabídne vám taijiquan – věrné jeho původní podobě, samozřejmě s využitím moderních tréninkových pomůcek a poznatků, neochuzené o řadu důležitých aspektů, které taijiquan dělají tím čím je.

Taiji Boxing je kurz určený zájemcům o toto umění, kteří se nebojí trochy té tvrdé práce, malinko se i zapotit a kteří chtějí stát pevně nohama na zemi a ne se vznášet na „energetických obláčcích“. Postupujeme metodicky – od toho základního, nejjednoduššího ke komplexnímu a obtížnějšímu. Všechno s ohledem na individuální možnosti účastníků kurzu, tak aby byl trénink přístupný pro každého zájemce. Tříhodinový trénink je strukturovaný následujícím způsobem:

  • Rozcvička – 10-15 min (začátečníci se seznámí s rozcvičovacími cviky našeho systému)
  • Qi Gong nebo Dlouhá forma – 30 min (začátečníci se seznámí s přípravnými cviky a později s formou beze zbraně)
  • Krokové drily (především „Krok sedmi hvězd“) – 10-15 min
  • Úderové drily na lapách a úderových štítech – práce nad rozvíjením správné práce nohou v kombinaci se základními údery a kopy – 20-30 min
  • Tuishou – cvičení ve dvojicích, které slouží k rozvoji základních dovedností jak z hlediska správného pohybu a posílení i uvolnění struktury těla, tak i z pohledu boje na velmi blízkou vzdálenost (kontaktní vzdálenost, klinč, zápas) – 20 min
  • San shou aplikace – 60 min
  • Sparing – začínáme lehkým sparingem s boxerskými rukavicemi (případně MMA rukavice pro boj v postoji), postupně přichází i tvrdší sparing s využitím chráničů hlavy, hrudě a nohou – 10-20 min
  • Samozřejmostí jsou krátké přestávky mezi jednotlivými bloky

  Pro Taiji Boxing není nikdo ani příliš starý ani příliš mladý! Těšíme se na vás v září!

Důležité

  • Nábor nových zájemců probíhá po celý rok! První dvě lekce zdarma!

FacebookG+Twitter