Taijiquan jako plnohodnotné bojové umění, to je TAIJI BOXING

O čem ostatní jen mluví, my děláme!

O taiji boxing

Taijiquan (tchaj-ťi čchüan, někdy také taichi, taiči atd.) je jeden z nejznámějších stylů čínských bojových umění. Obecně je taijiquan vnímáno spíše jako zdravotní cvičení nebo meditace v pohybu. V TAIJI BOXING se taijiquan věnujeme v jeho původní formě – jako plnohodnotnému bojovému umění – sebeobraně.

Náš systém taijiquan vychází z Hongkongské linie stylu Wu (吳家 ) mistra Cheng Tin Hunga. Cheng Tin Hung byl známý svým praktickým přístupem k tréninku bojových umění. Jeho styl taijiquan byl často označovaný jako „Praktické taiji” a on sám byl známý pod přezdívkou „Bodyguard taiji”, protože s vervou obhajoval pověst taijiquan jako efektivního bojového stylu jak v pouličních soubojích a bitkách, tak během plnokontaktních turnajů. Jeho přístupem bylo zbavit se toho co nefunguje a soustředit trénink na funkční techniky a dovednosti.

V TAIJI BOXING následujeme tento praktický přístup a soustředíme se především na nácviky sebeobranných technik taijiquan v boji s jedním nebo více útočníky, se zbraní i beze zbraně. Využíváme při tréninku moderní vybavení – lapy, úderové bloky, boxovací pytle, přilby, boxerské nebo MMA rukavice, chrániče zubů, holení atd. Naše taijiquan je kontaktní a nechybí ani velmi podstatná kondiční složka (posilování, neigong). Sparring se zbraněmi i bez je součástí většiny našich tréninků, učíme se zápasit jak v postoji (klinči) tak na zemi.

TAIJI BOXING je trénink bez kompromisů, zaměřený čistě na taijiquan jako bojové umění. Jasně, můžeme ti tvrdit, jak je taijiquan prospěšné pro dnešního člověka, který se málo hýbe a je věčně ve stresu, ale myslíme si, že taková omáčka není nutná. Pokud se chceš naučit dobře hýbat, zesílit, získat sebevědomí a naučit se bránit, pak jsou naše tréninky určeny právě tobě. Pokud se bojíš, že občas dostaneš na tréninku do nosu nebo s tebou někdo majzne o zem, tak choď raději třeba na jógu.

A proč vlastně TAIJI BOXING? Název taijiquan (太极拳) se skládá ze dvou slov: taiji a quan. Taiji je pojem, který se objevuje v tradičních čínských filozofických textech a v názvu taijiquan funguje především jako odkaz na tuto tradici. Quan je termín, který najdeme v názvech řady bojových systémů pocházejících z Číny, a dá se přeložit jako pěst, box (boxing) nebo jako termín obecně označující styl boje. BOXING jsme zvolili záměrně, abychom naše tréninky odlišili od 99 % ostatních škol a klubů taijiquan, kde se s bojovým aspektem nesetkáš buď vůbec nebo jen okrajově. Názvem TAIJI BOXING jasně deklarujeme co, jak a proč trénujeme.

Tak co, přidáš se k nám?

Petr Švarc

Hlavní trenér TAIJI BOXING je PhDr. Petr Švarc (*1978). Taijiquan se věnuje od roku 1992. Výukou taijiquan se zabývá od roku 1999. Petr je akreditovaným instruktorem sebeobrany. Kromě taijiquan se věnoval také judu a Shotokan karate. V současnoti se, kromě taijiquan, věnuje také boxu a tréninku moderních systémů sebeobrany.

Paul Silfverstråle

Paul Silfverstråle (*1970) je hostujícím trénerem TAIJI BOXIG. Taijiquan se věnuje více jak 30 let. Kromě taijiquan se věnoval Kyokushin karate a Kuntao Silat. S Paule si můžete zatrénovat na tradičním prosincovém workshopu v Praze.

Dan Docherty

Dan Docherty (*1954), původem ze Skotska, patří mezi nejvýznamnější žáky Cheng Tin Hunga a dědice jeho odkazu. Díky Danovi se „Praktické taijiquan“ dostalo do Evropy, kde ho rozšířil a zpopularizoval. Dan je autorem řady článků, které naleznete na jeho webu a také knih na téme taijiquan – v českém jazyce je dostnupná kniha Tai-či od A do Z (bohužel s nekvalitním překladem).